How much I spend on food. Day two. - Replenish Weston
793
post-template-default,single,single-post,postid-793,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

How much I spend on food. Day two.

This will all probably make a lot more sense if you jump over and read about day one first! Basically, I’m recording what I eat and what I spend for a few weeks. My hope is that this will encourage some of you to do the same, to have a think about your buying and eating habits to ensure you’re happy with them, and to think about how to start changing them if not. If you find you’re not happy with your habits, talk to me online or in the shop, or chat to others in our community via our facebook group.

I’m going to try and include approximate costs per serving from today. I might change this to per recipe later. This is all a bit of an experiment. As I don’t have CCTV checking out what extras my daughter and husband may consume without my knowledge, I’m going to have to try get them on board to declare anything they buy so I can do an accurate total at the end of each week.

Day two:

Tuesday 25th September

Breakfast:

Some very delicious porridge, topped with caramelised fig and a drizzle of soya cream and honey. TBH, these made it a bit too rich for my liking, delicious, but a bit much for breakfast! I roughly followed this method for the figs. I always make my porridge on the hob, 50g oats, 250ml water, bit of salt and a dash of oat milk to ‘loosen’ once cooked.

  • 50g porridge oats (organic) – 10p
  • Dash of oat milk – 5p(ish)
  • Fig – 13p
  • Tsp of sugar (organic) – 5p
  • Dash of balsamic vinegar – 10p? (total guess!)
  • 1/2 tsp sunflower spread – 2p (total guess!)
  • Drizzle of honey – 9p

Approx cost 54p per serving

 

Lunch:

Leftovers from yesterday of roasted squash with watercress, brown rice, pomegranate seeds and black tahini dressing using this recipe which I doubled when cooking so there was enough for today as well as yesterdayFor pudding I had an out of date peach yogurt (trust your nose and tastebuds, don’t just chuck food out!) and some raspberries, plus a cup of elderberry and echinacea pukka tea.

  • Quarter of a butternut squash – 25p
  • Watercress (organic) – 20p
  • 50g (uncooked weight) brown rice – 9p
  • Handful pomegranate seeds – 23p
  • Dressing (1/2 tbsp Carley’s Organic black tahini, 1/2 garlic clove, tsp lemon juice) – 50p (guess!)
  • Yogurt – 38p
  • 1/3 punnet of raspberries – 23p
  • Pukka teabag – 15p

Approx cost £2.03 per serving

 

 

Dinner:

We tried a Jack Munroe recipe tonight and we were not disappointed! She’s a bit of a legend in my eyes, so I’m not sure why I haven’t tried a recipe before. Anyway, I can highly recommend her carrot, cumin and kidney bean burgers. As I used some organic ingredients, I didn’t get them to come out at 9p per burger like Jack, still very cheap though! The recipe made enough for three portions tonight and enough leftover for some mini patties that will do for lunch tomorrow. For pudding we had Sojade soya yogurt with chopped peach, toasted almonds and a drizzle of honey.

  • Quarter of a large carrot (organic) – 6p
  • Quarter of a medium onion – 4p
  • Quarter of a tin red kidney beans (organic) – 22p
  • 1/4 tsp cumin – 1p
  • 1/4 heaped tablespoon flour – 1
  • Wholemeal pitta bread – 4p
  • Tablespoon sunflower oil (organic) – 8p
  • Teaspoon mango chutney – 10p (guess!)
  • Cherry tomatoes – picked from my garden, let’s say 20p for cost of grow bags etc
  • 100g Sojade soya yogurt (organic) – 33p
  • Half peach – 4p
  • 5g almonds – 5p
  • 5g honey – 9p

Approx cost £1.27 per serving

 

Snacks:

I do love a nice snack!

  • Three squares coffee chocolate – 60p
  • Organic chicory drink (1tsp/2g at 6p) plus oatly milk (50ml at 10p) – 16p
  • Mandarin – 25p
  • Two cookies Emelia made at the weekend – 75p (total guess but there’s a lot of sugar in them!)

Total cost of snacks £1.76

Purchases:

Replenish Weston: Super firm tofu £2.39, Chicory drink (organic) coffee alternative £3 Total £5.39

Co-op: Bag of mandarins £1.50 Total £1.50

Food made ahead:

One of the things I absolutely know saves us money and ensures we get proper tasty lunches is making more food than necessary when cooking dinner. Tonight I had leftovers from Jack Munroe’s carrot, cumin and kidney bean burgers and I also made her roasted carrot, chickpea and garlic soup so they’ll be showing up over the next few days. I’ve learnt if I put food in my freezer in rarely makes it out again. I’m not fussy about eating the same thing a few days in a row, after all, we should be grateful for the food we have when so many fellow humans are not so fortunate. I’ll add in the costings of these on the days I actually eat them.

 

Totals for today:

Food & drink consumed: £5.60

Food & drink purchased: £8.09

No Comments

Post A Comment