How much I spend on food. Day three. - Replenish Weston
807
post-template-default,single,single-post,postid-807,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

How much I spend on food. Day three.

As this is day three, this will all probably make a lot more sense if you jump over and read about day one first! Basically, I’m recording what I eat and what I spend for a few weeks. My hope is that this will encourage some of you to do the same, to have a think about your buying and eating habits to ensure you’re happy with them, and to think about how to start changing them if not. If you find you’re not happy with your habits, talk to me online or in the shop, or chat to others in our community via our facebook group.

Day three:

Wednesday 26th September

Breakfast:

Quick and easy porridge with some rather squishy raspberries thrown in as the porridge cooked rather than thrown in the bin! I always make my porridge on the hob, 50g oats, 250ml water, bit of salt. If I stop paying attention and it gets too thick I add a dash of oat milk to ‘loosen’ once cooked, but that wasn’t necessary today.

  • 50g porridge oats (organic) – 10p
  • 2/3 punnet of raspberries – 46p
  • Drizzle of honey – 9p
  • Organic chicory drink (1tsp/2g at 6p) plus oatly milk (50ml at 10p) – 16p

Approx cost 81p per serving

 

Lunch:

Leftovers rule! Today I enjoyed leftovers from yesterday’s dinner of carrot, cumin and kidney bean burgers that I shaped into bitesize chunks with a handful of edamame beans (sprinkled with salt, the salt makes them), pomegranate seeds and some leftover brown rice from Monday’s lunch.

  • Quarter of a large carrot (organic) – 6p
  • Quarter of a medium onion – 4p
  • Quarter of a tin red kidney beans (organic) – 22p
  • 1/4 tsp cumin – 1p
  • 1/4 heaped tablespoon flour – 1p
  • Handful (50g) edamame beans – 20p
  • Leftover brown rice – 5p
  • Handful pomegranate seeds – 20p
  • Tablespoon sunflower oil (organic) – 8p
  • Apple – free gift from my mom!

Approx cost 87p per serving

 

 

Dinner:

I’m at college from 1pm – 8:30pm on a Wednesday, so I need to take dinner with me. That’s super easy thanks to my rather worn thermos food flask! Tonight I enjoyed another Jack Munroe recipe, roasted carrot, chickpea and garlic soup and half a flapjack for pudding. I split this recipe into three servings.

  • 1 large carrot (organic) – 25p
  • 1/3 medium onion – 5p
  • 1/3 tin of chickpeas – 25p
  • 1/3 teaspoon of cumin – 2p
  • Garlic clove – 2p
  • Tablespoon sunflower oil (organic) – 8p
  • 1/3 marigold bouillon cube (organic) – 5p
  • Half an Essential Trading cranberry and blueberry flapjack – 55p

Approx cost £1.27 per serving

 

Snacks:

I do love a nice snack! Really trying to drink more water too, as I think perhaps sometimes I think I’m hungry when I’m actually thirsty?

  • Organic chicory drink (1tsp/2g at 6p) plus oatly milk (50ml at 10p) – 16p
  • Clipper Super Special Organic decaf coffee (1tsp/2g at 9p) plus patly milk (50ml at 10p) – 19p
  • Mandarin – 25p
  • Half an Essential Trading cranberry and blueberry flapjack – 55p
  • Yogi teabag, Rose – 14p
  • Pukka teabag, Mint Refresh – 15p

Total cost of snacks £1.44

Purchases:

Replenish: Essential Trading cranberry and blueberry flapjack – £1.09

College: 2 cups of hot water – 40p

Totals for today:

Food & drink consumed: £4.39

Food & drink purchased: £1.49

No Comments

Post A Comment